+420 797631820 info@domestika.eu

Tipy na výlet

Jak jste se již přesvědčili, Český Krumlov je nádherné město s nesčetnými pamětihodnostmi. Bylo by však chybou nepoznat i ostatní místa v okolí. Můžeme vám doporučit následující tipy na výlety , které jsou k dispozici v blízkém okolí.

Hrad Rožmberk

Málo jest v Čechách hradů, kteří se Rožmberku krásnou svou polohou a starověkým rázem svým vyrovnají, jest tato kolébka rodu mocného, který po králi první v zemi místo míval, pravým obrazem staročeského mohutného hradu“

August Sedláček, historik, 1884

Klášter Zlatá Koruna

Tento půvabný cisterciácký klášter se nachází jen několik kilometrů od Českého Krumlova, na skalním ostrohu obtékaném ze tří stran řekou Vltavou. Dnes je pokládán za jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Budovy kláštera jsou převážně středověké , částečně barokně upravené. 

Klášter Vyšší Brod

V předhůří Šumavy, v bohatě zalesněné a romantické krajině, se na pravém břehu horního toku Vltavy rozkládá městečko a klášter Vyšší Brod. Cisterciácké opatství ve Vyšším Brodě (latinsky Altovadum, německy Hohenfurth) bylo založeno Vokem z Rožmberka 1.VI. 1259.

Poutní kostel Kájov

Kájov se řadí mezi nejstarší mariánská poutní místa v Čechách. První zmínka o Kájově se datuje do r. 1263, kdy jej český král Přemysl Otakar II. věnoval nově založenému cisterciáckému klášteru Zlatá Koruna. Cisterciáci tehdy podporovali zdejší mariánský kult, ale ve 20. letech 15. století kostel vyplenili husité, avšak poutě nezanikly.

Vodní nádrž Lipno

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno „jihočeským mořem“. Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Naučná stezka Olšina

Rybník Olšina je jedním z nejvýše položených chovných rybníků v Čechách, jeho historie se datuje již do 15. století. Vodní dílo okolí je zasazeno do ryzí šumavské přírody, která se dlouhá léta vyvíjela bez zásahů člověka. Rybník je obklopen mokřady, rašeliništi a smíšenými lesy.

Blanský les

Na jihu Čech, v šumavském podhůří, severně od města Český Krumlov, se nachází přírodně velmi zachovalé území, nazývané Blanský les. Nejvyšší vrchol tvoří hora Kleť  s nadmořskou výškou 1083 m. Významným, avšak hraničním tokem je řeka Vltava, která odvodňuje téměř celé území CHKO.

Řeka Vltava

Nepřeberné množství zážitků na vás čeká na celém toku Vltavy od šumavské Kvildy až po soutok s Labem u Mělníka. Vltava není jen o vodě, ale i o aktivitách v jejím okolí pro pěší, cyklisty, lyžaře či pohodovější výletníky. Na Vltavě a okolo ní můžete příjemně trávit volný čas po celý rok.